Reklama

Piękny letni dzień

Piękny letni dzień

10.12.2012
Czyta się kilka minut
Przed kilkoma laty z rąk uzbrojonych prawicowych ekstremistów zginęło na Węgrzech sześciu Romów, a kilkudziesięciu zostało rannych. „To tylko wiatr” odnosi się do tamtych wydarzeń.
Kadr z filmu „To tylko wiatr” Fot. Materiały prasowe
R

Romowie stanowią dla kina przede wszystkim barwny folklor. Przyzwyczaiły nas do tego „eksportowe” filmy Emira Kusturicy, przesiąknięte realizmem magicznym i muzyką etno aranżowaną przez Bregovicia. U Tony’ego Gatlifa, francuskiego Roma pochodzącego z Algierii, efekt jest podobny: społecznie zaangażowane, ale i pełne ekstatycznej miłości spojrzenie na współbraci z Andaluzji czy Transylwanii przesuwa bohaterów na plan egzotyczny, a więc bezpiecznie oddalony od potocznych doświadczeń. Tymczasem miarą naszej wrażliwości na sprawę Romów czy jakiejkolwiek zmarginalizowanej mniejszości jest ich realna obecność obok nas. W węgierskim filmie „To tylko wiatr”, który niedawno wszedł na nasze ekrany, jest ona bardziej namacalna i bezpośrednia niż gdziekolwiek indziej.

WEJŚĆ W SKÓRĘ

Przed kilkoma laty z rąk uzbrojonych prawicowych ekstremistów zginęło na Węgrzech 6...

5089

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]