Reklama

Ładowanie...

Pięknie i pogodnie

29.03.2011
Czyta się kilka minut
Oto właściwy czas i miejsce, by powitać Piotra Mucharskiego jako nowego redaktora naczelnego oraz życzyć mu wytrwałości i siły do pełnienia misji, którą "Tygodnik Powszechny" pełni od 66 lat.
D

Dlaczego zrezygnowałem z tej funkcji? Były arcybiskup Lusaki, późniejszy kardynał Adam Kozłowiecki powiedział mi w wywiadzie dla "Tygodnika Powszechnego" (uwaga: w roku 1969), że z odchodzeniem nie należy zwlekać, bo tylko do pewnego czasu ma się świadomość, że odejść należy. Miał wtedy 58 lat, diecezją Lusaka kierował lat 19 (początkowo jako wikariatem apostolskim), a potem długo jeszcze pracował jako zwyczajny misjonarz. Zmarł w Lusace w roku 2007.

Zapamiętałem jego przestrogę i złożyłem moim zakonnym przełożonym deklarację, że funkcję redaktora naczelnego będę pełnił do osiągnięcia wieku emerytalnego biskupów, to jest do ukończenia 75 lat. Moi przełożeni ten czas przedłużyli o blisko dwa lata, jak papież niektórym wybitnym (?) biskupom, lecz w końcu nadszedł czas na zmianę. Dokonuje się ona pięknie i pogodnie. Nikt nie umarł, nikt nikogo nie wygryzł, żadne...

3607

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]