Reklama

Ładowanie...

Piach pychy i skała pokory

27.05.2008
Czyta się kilka minut
Pół wieku po tym, jak Marcin Luter przybił na drzwiach katedry w Wittenberdze swoich 95 tez, Melanchton opowiadał dowcipnie o trudnościach teologów katolickich czytających listy św. Pawła.
W

W jego anegdocie pewien zmierzający do Rzymu biskup katolicki zatrzymał się zdrożony w gospodzie. W pokoju znalazł Nowy Testament. Chcąc się duchowo pokrzepić, otworzył natchniony tekst i jego wzrok przypadkowo spoczął na wersecie listu św. Pawła do Rzymian: "Sądzimy bowiem, że człowiek osiąga usprawiedliwienie przez wiarę, niezależnie od pełnienia nakazów Prawa". Rozgniewany biskup rzucił księgą o podłogę wzdychając: "Nawet ty, Pawle, zostałeś luteraninem!".

Na szczęście teologiczny spór między luteranami a katolikami wokół nauki o usprawiedliwieniu z wiary jest już dziś historią: w 1999 r. Kościół katolicki i bracia odłączeni wspólnie wyznali, że "jesteśmy przyjęci przez Boga za dzieci i obdarowani Duchem Świętym, nie na podstawie naszych zasług, a jedynie dzięki łasce Bożej i wierze w zbawcze działanie Chrystusa". Bo usprawiedliwienie nas z naszych...

3101

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]