Reklama

Piach pychy i skała pokory

Piach pychy i skała pokory

27.05.2008
Czyta się kilka minut
Pół wieku po tym, jak Marcin Luter przybił na drzwiach katedry w Wittenberdze swoich 95 tez, Melanchton opowiadał dowcipnie o trudnościach teologów katolickich czytających listy św. Pawła.
W

W jego anegdocie pewien zmierzający do Rzymu biskup katolicki zatrzymał się zdrożony w gospodzie. W pokoju znalazł Nowy Testament. Chcąc się duchowo pokrzepić, otworzył natchniony tekst i jego wzrok przypadkowo spoczął na wersecie listu św. Pawła do Rzymian: "Sądzimy bowiem, że człowiek osiąga usprawiedliwienie przez wiarę, niezależnie od pełnienia nakazów Prawa". Rozgniewany biskup rzucił księgą o podłogę wzdychając: "Nawet ty, Pawle, zostałeś luteraninem!".

Na szczęście teologiczny spór między luteranami a katolikami wokół nauki o usprawiedliwieniu z wiary jest już dziś historią: w 1999 r. Kościół katolicki i bracia odłączeni wspólnie wyznali, że "jesteśmy przyjęci przez Boga za dzieci i obdarowani Duchem Świętym, nie na podstawie naszych zasług, a jedynie dzięki łasce Bożej i wierze w zbawcze działanie Chrystusa". Bo usprawiedliwienie nas z naszych...

3101

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]