Reklama

Perm 36

Perm 36

25.10.2015
Czyta się kilka minut
Za chwilę zaczniemy rozmawiać. Pytania na kartce. W głowie scenariusz rozmowy. Tymczasem patrzę na jego twarz. Jest jak wykuta z kamienia. Pewnie przez te siedem lat więzienia i łagru na Uralu, trzy lata zsyłki w Magadanie.
Fot. Grażyna Makara
Paweł Reszka Fot. Grażyna Makara
S

Siergiej Kowaliowma już 85 lat. Ostatni raz rozmawialiśmy dziesięć lat temu, w Moskwie. Odwiedził mnie w moim mieszkaniu. Nosiłem mu herbatę. Spieraliśmy się. Był jeszcze krzepki. Teraz jego skóra jest przezroczysta. Cieniutka jak pergamin. Chodzi przygarbiony. Po mieście wożą go na wózku inwalidzkim.

Przez te dziesięć lat zmieniło się wszystko. Jego kraj zupełnie pogrążył się w odmętach imperialnego szaleństwa. Mój w cynizmie, właściwym sytemu Zachodowi.

Najpierw zapytam go o karcer w łagrze Perm 36. Jeden z rosyjskich dziennikarzy dał się zamknąć na dziesięć minut, na próbę. Po trzech minutach chciał walić w drzwi. Po siedmiu wpadł w panikę. Małe okienko, wilgoć, chłód. Siergiej Kowaliow spędzał w tej celi całe tygodnie.

Opowie mi o normie żywieniowej 9b: „Po pewnym czasie organizm zaczynał zjadać sam siebie. Następował autokanibalizm. Obserwowałem to na swoim...

3962

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]