Reklama

Pejzaż po żubrze

Pejzaż po żubrze

12.11.2007
Czyta się kilka minut
Wszyscy pytają, gdzie jest prezydent? Panika w zakładach pracy, panika na stadionach, panika na dyskotekach. Nikt nic nie wie. Popłoch w narodzie, któremu kompas wymknął się z rąk i w przepaść rypnął, niepewność ludu, który nie wie, czy dobrze uczynił. Panie prezydencie, gorze!, a pan aktu wyborczego nie podsumował, za udział w akcie nie podziękował, nawet bratu (przepraszam - premierowi) tryumfu w postaci wzmożenia bezwzględnego elektoratu nie pogratulował? Jakże to tak?
N

Nikt nie wie, a ja się domyśliłem. Nie, nie zniknął w windzie hotelu Marriott. To nie w kamerze przemysłowej odbija się los prezydenta RP, lecz na łamach "Rzeczpospolitej". Swego czasu tam właśnie wspaniały (piszę to bez ironii) poeta Jarosław Marek Rymkie-

wicz porównał Polskę do żubra. Dostrzegał majestat tego egzemplifikującego nasz kraj zwierzęcia, zauważając jednak, że mamy do czynienia z żubrem uśpionym, w stagnacji na jakiegoś takiego Marszałka czekającym. Wypisz, wymaluj Rzeczpospolita. I teraz, wedle Rymkiewicza, Jarosław Kaczyński gryzie żubra w dupę i z tej stagnacji brutalnie wyrywa. Za tę dosadnie symboliczną wypowiedź premier się swego czasu poecie w pas pokłonił. No i teraz już wiadomo, gdzie się prezydent RP w ten ciężki, porównywalny do stanu wojennego, powyborczy czas podziewa.

Prezydent RP udał się z bratem (to jest,...

3749

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]