Reklama

Pasaże – w hołdzie Walterowi Benjaminowi

Pasaże – w hołdzie Walterowi Benjaminowi

22.06.2015
Czyta się kilka minut
Stal corten, szkło, drut, drzewo oliwne, drzewa cyprysowe, skały, woda, wiry, fale, wiatr, tekst Portbou, Hiszpania, 1990–1994.
Fot. Jaume Blassi / MCK
P

Punktem wyjścia do stworzenia dzieła upamiętniającego Waltera Benjamina był kontekst miejsca – przede wszystkim teren i zachowane ślady. Pasaże tworzą szczególną formę przestrzenną, opartą na idei przejścia. Kolejne sekwencje drogi wytyczają stworzone przez Karavana elementy przestrzennej narracji: wcinający się w stromy nadmorski klif wąski stalowy tunel, którym pokonując 87 stopni idziemy w dół, obserwując przez szklaną ścianę skłębione i rozbijające się o skały fale. Wracając, dostrzegamy jedynie błękit nieba, po czym natrafiamy na ścianę z miejscowego kamienia, która zamyka tę drogę donikąd. Podążając do miejsca, gdzie spoczywa Walter Benjamin, filozof żydowskiego pochodzenia, uciekinier z Rzeszy, pokonujemy pięć stalowych stopni, które kierują uwagę na stare drzewo oliwne. Tu można się zatrzymać na stalowej platformie i usiąść na umieszczonym pośrodku niej sześcianie, skąd roztacza się wspaniały widok. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]