Ładowanie...
Paryska „Kultura” trafia do sieci

ANDRZEJ FRANASZEK: Pamiętamy, jaką rolę odegrała „Kultura” w polskiej historii. Czy jednak jej dorobek intelektualny może być nam przydatny obecnie – w zmienionych okolicznościach politycznych i społecznych?
WOJCIECH SIKORA: Książki wydawane w Maisons-Laffitte weszły do kanonu literatury polskiej, w nim pozostają i na pewno bez względu na okoliczności pozostaną. Podobnie myśl polityczna Jerzego Giedroycia jest aktualna, szczególnie jego koncepcje dotyczące polityki wschodniej. Redaktor Giedroyc uczył ludzi myśleć, udowadniał, że słowo jest silniejsze od nagiej siły, pokazał, że pracą i uporem można osiągnąć bardzo dużo. Giedroyc zwyciężył. I to jest jego najważniejsza lekcja.
Jaka jest, Pana zdaniem, wiedza na temat dorobku „Kultury” (i w ogóle polskiej emigracji) wśród młodych Polaków? Czy staracie się Państwo tę wiedzę jakoś rozszerzać?...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]