Reklama

Parszat Zachor. Tecawe.

11.03.2009
Czyta się kilka minut
Księga Wyjścia 27, 20 - 30, 10
B

Bóg, który objawił się pod górą Horeb w krzaku gorejącym, rzekł Mojżeszowi, że prorokiem przemawiającym w jego imieniu do ludu i do faraona będzie Aron. Rzekł tak, bo sam Mojżesz, niepewny swej misji i objawienia, mówił o sobie, że nie jest człowiekiem słów, że jest ciężki na języku, a usta ma nieobrzezane.

Aron zostaje więc kapłanem, a wszyscy wybitni rękodzielnicy "wyposażeni w zmysł piękna" (jak to wspaniale brzmi!) sporządzają dla niego szaty. Bóg wyjaśnia dokładnie, jak ma wyglądać strój, jakimi szlachetnymi kamieniami ma być ozdobiony, jakich należy użyć nici, jakie rysunki znajdą się na fioletowej purpurze. Instrukcje są nader obszerne i zajmują w Torze zdecydowanie więcej miejsca niż opis stworzenia świata czy budowy arki Noego. Do strojów i zewnętrznego wyglądu Bóg musiał przykładać wielką wagę. Dlaczego?

Kapłan, po hebrajsku kohen,...

4221

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]