Reklama

Parszat Zachor. Tecawe.

Parszat Zachor. Tecawe.

11.03.2009
Czyta się kilka minut
Księga Wyjścia 27, 20 - 30, 10
B

Bóg, który objawił się pod górą Horeb w krzaku gorejącym, rzekł Mojżeszowi, że prorokiem przemawiającym w jego imieniu do ludu i do faraona będzie Aron. Rzekł tak, bo sam Mojżesz, niepewny swej misji i objawienia, mówił o sobie, że nie jest człowiekiem słów, że jest ciężki na języku, a usta ma nieobrzezane.

Aron zostaje więc kapłanem, a wszyscy wybitni rękodzielnicy "wyposażeni w zmysł piękna" (jak to wspaniale brzmi!) sporządzają dla niego szaty. Bóg wyjaśnia dokładnie, jak ma wyglądać strój, jakimi szlachetnymi kamieniami ma być ozdobiony, jakich należy użyć nici, jakie rysunki znajdą się na fioletowej purpurze. Instrukcje są nader obszerne i zajmują w Torze zdecydowanie więcej miejsca niż opis stworzenia świata czy budowy arki Noego. Do strojów i zewnętrznego wyglądu Bóg musiał przykładać wielką wagę. Dlaczego?

Kapłan, po hebrajsku kohen,...

4221

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]