Papieżem w tęczę

Przewodniczący Episkopatu użył przeciwko LGBT+ cytatu z Franciszka, który... nie dotyczył LGBT+.

08.08.2019

Czyta się kilka minut

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, Kraków, maj 2019 r. / FOT. JAN GRACZYNSKI/East News /
Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, Kraków, maj 2019 r. / FOT. JAN GRACZYNSKI/East News /

Na stronach Konferencji Episkopatu pojawiło się oświadczenie przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego w sprawie LGBT+. W kluczowym fragmencie metropolita poznański stwierdził: „Szacunek dla konkretnych osób nie może jednak prowadzić do akceptacji ideologii, która stawia sobie za cel przeprowadzenie rewolucji w zakresie społecznych obyczajów i międzyosobowych relacji” – i poparł swoje zdanie fragmentem papieskiego przemówienia: „Ta rewolucja w obyczajach i moralności – podkreśla papież Franciszek – często wymachuje flagą »wolności«, ale w rzeczywistości przyniosła dewastację duchową i materialną niezliczonym ludzkim istotom, szczególnie najbardziej narażonym” (Watykan, 17.11.2014).

Problem w tym, że przywołane przezeń słowa papież nie odnosiły się do kwestii LGBT+. Zdanie poprzedzające ów fragment (i rozpoczynające nowy akapit) brzmi: „W naszych czasach panuje kryzys małżeństwa i rodziny. Żyjemy w kulturze prowizoryczności, w której coraz więcej osób rezygnuje z małżeństwa jako publicznego zaangażowania”. Jest oczywiste, że papież mówi o kryzysie, jakim jest „kultura prowizoryczności”, która utrudnia ludziom podjęcie trwałych zobowiązań.

To, że taki jest sens cytowanych przez przewodniczącego KEP papieskich słów, potwierdza też reszta tekstu przemówienia (dostępne tutaj). Można je określić jako katechezę, której zasadniczą treścią jest wskazanie na piękno i wartość trwałej, kochającej się rodziny.

Warto również zauważyć, że było to przemówienie wygłoszone na międzyreligijnej konferencji poświęconej komplementarności mężczyzny i kobiety. Mówiąc w takim kontekście Franciszek – choć skądinąd wiadomo, że jest przeciwnikiem instytucji małżeństw homoseksualnych – ani razu nie odniósł się do kwestii „ideologii LGBT” jako zagrożenia wobec heteroseksualnego modelu małżeństwa. A przecież – biorąc pod uwagę temat konferencji – było to idealne miejsce, by zwrócić uwagę na ten problem, gdyby tylko papież miał go choć trochę na myśli. Temat LGBT+ w ogóle się w papieskim wystąpieniu nie pojawił. Okazuje się zatem, że abp Stanisław Gądecki zmienił sens słów papieża tak, by wspierały tezę jego oświadczenia.


CZYTAJ TAKŻE

NOWINA O ZARAZIE: Przesłanie kazania, które 1 sierpnia wygłosił abp Marek Jędraszewski, jest przeciwne nauce Jezusa. Metropolita krakowski wezwał do walki nie z własnym grzechem, lecz z innymi ludźmi. KOMENTARZ PIOTRA SIKORY >>>


Przewodniczący Episkopatu kończy je wsparciem abp. Marka Jędraszewskiego, stwierdzając, że „fala krytyki, która dotknęła metropolitę krakowskiego, arcybiskupa i profesora” świadczy „o zakorzenionym w pewnych środowiskach totalitaryzmie światopoglądowym, polegającym na usuwaniu poza sferę obszaru wolności ludzi myślących inaczej”. Tu również abp Gądecki nie ma racji. Większość krytyki, która dotknęła abp. Jędraszewskiego, nie dotyczyła tego, że nie zgadza się on ze środowiskami LGBT+ i wypowiada krytyczne zdania wobec ich poglądów i postulatów. Krytyka dotyczyła językowej manipulacji – zastawieniu metafor „czerwonej zarazy” i „tęczowej zarazy” w sposób, który mógł prowadzić do odarcia z godności ludzi ze środowisk posługujących się tęczową flagą jako swym symbolem, a w konsekwencji: budzić agresję wobec nich.

W podobnym duchu piszę niniejszy komentarz: Arcybiskupi Profesorowie, Wasze słowa ważą wiele – uczestnicząc w publicznej debacie, dbajcie o nie.


CZYTAJ TAKŻE

POLSCY BISKUPI ZNALEŹLI WROGA: Erupcja przemocy wobec uczestników marszu równości w Białymstoku nie zrobiła wrażenia na niektórych polskich hierarchach. KOMENTARZ PIOTRA SIKORY >>>

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Filozof i teolog, publicysta, redaktor działu „Wiara”. Doktor habilitowany, kierownik Katedry Filozofii Współczesnej w Akademii Ignatianum w Krakowie. Nauczyciel mindfulness, trener umiejętności DBT®. Prowadzi też indywidualne sesje dialogu filozoficznego.