Reklama

Papieże i teologia wyzwolenia

Papieże i teologia wyzwolenia

17.09.2013
Czyta się kilka minut
Papież Franciszek spotkał się z Gustavo Gutiérrezem, uważanym za ojca teologii wyzwolenia. Czy Watykan rehabilituje kontrowersyjny kierunek myślenia o wierze?
F

Franciszek dobrze zna teologię wyzwolenia, której zwolennikami byli także jego zakonni współbracia. Sam jednak nie był jej entuzjastą. Teologami, do których się odwołuje, nie są Leonardo Boff ani Gustavo Gutiérrez, ale argentyński jezuita Juan Carlos Scannone, uniwersytecki nauczyciel przyszłego papieża i autor dzieł krytycznych wobec teologii wyzwolenia (m.in. „Teología de la liberación y praxis pastoral. Aportes críticos para una teología de la liberación” z 1976 r. i „Teología de la liberación y Doctrina Social de la Iglesia” z 1987 r.). Scannone zamiast teologii wyzwolenia proponuje „teologię ludu”, skupioną na religijności zwykłych ludzi, przede wszystkim religijności ubogich z ich tradycyjną duchowością i wrażliwością na sprawiedliwość.
O tym, co pozostało z teologii wyzwolenia, kard. Bergoglio powie w 2005 r.: „Po upadku realnego socjalizmu te myślowe...

4043

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]