Reklama

Państwu należy się szacunek

Państwu należy się szacunek

22.05.2006
Czyta się kilka minut
Bracia Kaczyńscy słusznie domagają się szacunku wobec państwa. Mają też rację, gdy twierdzą, że w naszym życiu publicznym wyraźnie go brak. Problem jednak w tym, w jaki sposób szacunek ten powinien się przejawiać i kto powinien go okazywać.
P

Państwo, jako instytucja społeczna jest starym wynalazkiem. Funkcjonuje ono w różnych formach ustrojowych, nie zawsze zresztą utożsamianych ze wspólnotą polityczną wszystkich ludzi trwale zamieszkałych na danym terytorium. Przez wiele wieków państwo sprowadzane było do osoby władcy i jego otoczenia. Mimo pojawiających się co jakiś czas projektów zniesienia państwa lub przewidywań, że zostanie ono zastąpione innymi formami organizacji społecznych, jak na przykład obywatelskie wspólnoty samorządowe albo struktury o charakterze lokalnym i regionalnym, nie widać na razie oznak jego obumierania. Istnieją wprawdzie państwa upadłe, o których pisze Francis Fukuyama, ale stan, w jakim się one znajdują, nie wynika z ogólnego kryzysu państwowości jako pomysłu organizacyjnego ludzkości, tylko z załamania się w pewnych rejonach świata miejscowych struktur gospodarczych, społecznych i...

11304

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]