Reklama

Pan Marek od zabawek

Pan Marek od zabawek

01.02.2021
Czyta się kilka minut
O rzeczach myślimy, że nie mogą mieć woli i że to my po nie sięgamy. A co, jeśli bywa odwrotnie? Pewien porzucony pluszowy miś machał przecież łapką do Marka Sosenki.
Marek Sosenko w swoim antykwariacie, Kraków, styczeń 2021 r. Fot. JACEK TARAN
N

Nie jest łatwo się z nim umówić. Zajęty, rzeczy wciąż wołają – trzeba coś obejrzeć, poświęcić czas praktykantce z historii sztuki, coś komuś pokazać. Opracować, poszukać źródeł. Gdy spotykamy się w antykwariacie, zanim przejdziemy przez labirynt przedmiotów do głębiej położonego pomieszczenia, by tam porozmawiać, jego żona, pani Bożena (kolekcjonerka m.in. filiżanek i nietypowych sztućców), woła: – Proszę chwilę poczekać, bo on jeszcze nie jadł śniadania!

Jest już dawno po południu. Pani Bożena dopytuje, jak długo potrwa spotkanie. Słyszy: – Trochę potrwa. Pani chce usłyszeć o zabawce, a o zabawce nie da się krótko.

Ofiara kolekcjonerstwa

Zaczęło się w 1977 r. Marek Sosenko, antykwariusz i kolekcjoner, znawca m.in. pocztówek, postanowił wtedy zaadoptować jeszcze jedną kolekcję. – Pracowałem na planie filmowym jako konsultant od przedmiotów. Poznałem panią,...

19491

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Dziękuję za bardzo interesujący artykuł. Mam nadzieję, że "Tygodnik Powszechny" zdecyduje się napisać cykl reportaży o krakowskich rodzinach z podobnymi pasjami. Serdecznie pozdrawiam TP oraz Państwa Sosenko.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]