Reklama

Pamięć i zapomnienie

Pamięć i zapomnienie

04.08.2009
Czyta się kilka minut
Członkom rodziny Adama Czerniakowa - prezesa samorządu warszawskiego getta, który popełnił samobójstwo w 1942 r. - pomagało liczne grono osób. Część z nich znana jest z nazwiska. Żadna nie znalazła się w gronie odznaczonych tytułem "Sprawiedliwego".
Fałszywe dokumenty Marii i Pawła, krewnych Adama Czerniakowa. /fot. ze zbiorów autora
W

W nocy z 4 na 5 października 1942 r. - poprzedzającej likwidację getta w Wołominie - policjanci polscy, wśród nich niejaki Masalski i Taraszczuk, wyprowadzili z niego trzy osoby. Była to Maria R. z synem Pawłem i mężem Jakubem. Przyjęła ich przedwojenna sąsiadka Zofia Pacewicz. Po kilku dniach uciekinierzy przenieśli się do innych sąsiadów, Kacperskich. Następnie zdecydowali się ruszyć do Warszawy i zacząć, jak tysiące im podobnych, życie po tzw. aryjskiej stronie. Maria wynajęła mieszkanie przy ul. Grzybowskiej. Miasto znała, tu się urodziła, miała przyjaciół. Tu też, już w czasie okupacji, odwiedzała swego brata: prezesa Rady Żydowskiej (Judenrat) w getcie warszawskim Adama Czerniakowa, który 23 lipca 1942 r. - podczas prowadzonej przez Niemców Wielkiej Akcji "wysiedlania" getta - popełnił samobójstwo. Była najmłodszą spośród trzech jego sióstr.

Jeszcze...

8712

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]