Reklama

Jaki pomnik wznieść Tobie

Jaki pomnik wznieść Tobie

17.08.2010
Czyta się kilka minut
On był dowódcą powstania w getcie w Białymstoku. Ona była jego łączniczką. Miłosną korespondencję opublikowała dopiero po 60 latach.
Mordechaj Tenenbaum, zdjęcie z czasu wojny. / IPN
Z

Z listów Mordechaja Tenenbauma do Bronki Winickiej; rok 1943

Moja miła, jaka szkoda , że nie ma już Ciebie przy mnie. Chociaż - przecież ja nie mam prawa tak pisać do Ciebie. »Przy mnie«. Daruj, ja nic złego nie myślę. Ale gdybyś tu była z nami, poprosiłbym Ciebie, abyś tak teraz usiadła tu ze mną. I nic. Śmiałabyś się, albo i nie. No nic. Do diabła! Gdy Ty tu jesteś, odkładam zawsze na inny dzień wszelkie moje sprawy.

Jakie to dziwne wszystko! Dopiero co oglądałem kiełbasę [karabiny - red.], dzisiaj mają przynieść nową, ludzie mają wyjść w drogę - żyję tylko tym i  t y l k o  po to, a piszę takie sielankowe listy, zachwycam się purpurą zachodu, wzrusza mnie ta cisza, ta błogość letniego wieczoru. Jak bardzo ludzie w ziemię wrośli, jaka potęga i moc w Pięknie!

Z listów-notatek Bronki Winickiej...

10384

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]