Reklama

Pamięć

Pamięć

06.10.2009
Czyta się kilka minut
Ostatnia katastrofa w kopalni - jak nigdy dotąd - towarzyszyła mi przez wiele dni. Takie tragedie mają zwykle wielką, ale jednorazową siłę rażenia. Tutaj górnicy umierali codziennie. Zjawiali się przede mną o nieoczekiwanych porach, ze zniekształconymi twarzami, ze spalonymi płucami, ze straszliwym bólem, z rozpaczą swoich najbliższych.
M

Myślę, że nie należy im - dla własnego spokoju - odmawiać tej pamięci. Żałoba narodowa wszystkiego nie załatwi. Jest napuszona, oficjalna, u nas chyba dość mocno zdewaluowana. A prywatna pamięć zupełnie obcego człowieka, tysięcy obcych ludzi - gdzieś się chyba odkłada i gromadzi, coś chyba oznacza. Nie wahajmy się więc przyjąć ich - umarłych - życzliwie, uśmiechnąć się do nich, wyszeptać słowa modlitwy...

Pani Angela

Jest najlepsza wśród dzisiejszych przywódców państw europejskich. Większość z nich jest tak bezbarwna, że sporo ludzi ma trudności w powiązaniu ich nazwiska z krajem, który reprezentują. Owszem, jest kilka postaci "kolorowych", ale to raczej papuzia pstrokacizna niż barwy.

Jest niesłychanie pracowita, stanowcza i nie rzuca słów na wiatr. Nie ma w niej żadnego zadęcia, pompatyczności, pozy i ...

1858

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]