Reklama

Pamięć

06.10.2009
Czyta się kilka minut
Ostatnia katastrofa w kopalni - jak nigdy dotąd - towarzyszyła mi przez wiele dni. Takie tragedie mają zwykle wielką, ale jednorazową siłę rażenia. Tutaj górnicy umierali codziennie. Zjawiali się przede mną o nieoczekiwanych porach, ze zniekształconymi twarzami, ze spalonymi płucami, ze straszliwym bólem, z rozpaczą swoich najbliższych.
M

Myślę, że nie należy im - dla własnego spokoju - odmawiać tej pamięci. Żałoba narodowa wszystkiego nie załatwi. Jest napuszona, oficjalna, u nas chyba dość mocno zdewaluowana. A prywatna pamięć zupełnie obcego człowieka, tysięcy obcych ludzi - gdzieś się chyba odkłada i gromadzi, coś chyba oznacza. Nie wahajmy się więc przyjąć ich - umarłych - życzliwie, uśmiechnąć się do nich, wyszeptać słowa modlitwy...

Pani Angela

Jest najlepsza wśród dzisiejszych przywódców państw europejskich. Większość z nich jest tak bezbarwna, że sporo ludzi ma trudności w powiązaniu ich nazwiska z krajem, który reprezentują. Owszem, jest kilka postaci "kolorowych", ale to raczej papuzia pstrokacizna niż barwy.

Jest niesłychanie pracowita, stanowcza i nie rzuca słów na wiatr. Nie ma w niej żadnego zadęcia, pompatyczności, pozy i ...

1858

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]