Reklama

Pacyfik: śmieci jednorazowego użytku

Pacyfik: śmieci jednorazowego użytku

08.07.2019
Czyta się kilka minut
Vanuatu w Oceanii zostało pierwszym krajem na świecie, który wprowadza całkowity zakaz używania pieluch jednorazowych.
W

W republice położonej na 83 wyspach (z których zamieszkanych jest 65) łącznie żyje niecałe 300 tys. ludzi. Najnowsze badania zlecone przez Wspólnotę Narodów, do której należy Vanuatu, pokazały, że zużyte pieluchy jednorazowe wraz z odpadami organicznymi stanowią trzy czwarte wszystkich śmieci, które produkuje kraj.

Na wyspach takich jak Vanuatu mocno odczuwalne jest zaśmiecenie mórz i podnoszenie się ich poziomów oraz wpływ zanieczyszczenia wód na populacje ryb. „Vanuatu chroni swoją przyszłość. Tworzywa sztuczne trafiają do wody i do łańcucha pokarmowego, a ostatecznie mieszkańcy Vanuatu je konsumują” – mówił Mike Masauvakalo z Ministerstwa Spraw Zagranicznych podczas spotkania Wspólnoty Narodów.

Walka z odpadami rozpoczęła się na wyspach w lipcu 2018 r. Zakazano wtedy używania foliowych toreb, słomek i pojemników z polistyrenu. W marcu do zakazanej listy dodano m.in. jednorazowe talerze i kubki, mieszadełka do drinków, opakowania na jajka i kwiaty. Pieluchy jednorazowe znajdą się na niej pod koniec roku. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka, redaktorka wydania internetowego „Tygodnika Powszechnego”. Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Laureatka IV edycji Stypendium im. Leopolda Ungera dla...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]