Reklama

Ładowanie...

Otworzyć zamknięte drzwi

Otworzyć zamknięte drzwi

30.08.2021
Czyta się kilka minut
Nagroda Polin to jest ich święto, hołd oddany ich pracy, często pracy społecznej, wolontaryjnej.
Okładka dodatku Nagroda POLIN PIOTR MATOSEK, WIZUALIZACJA STATUETKI NAGRODY
W

Właśnie obchodzimy 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej, która niemal zakończyła historię polskich Żydów, jak również większości społeczności żydowskiej w Europie w ogóle. Ale Hitlerowi i jego pomocnikom się nie udało. Polscy Żydzi są i będą, a ich historię i teraźniejszość opowiada Muzeum Polin: nowoczesne, uhonorowane tytułem najlepszego w Europie, położone w sercu dawnej dzielnicy żydowskiej na warszawskim Muranowie.

Instytucja, którą mam zaszczyt kierować, w ciągu zaledwie 7 lat swego istnienia gościła miliony odwiedzających, zrealizowała najbardziej udane pod względem frekwencyjnym wystawy czasowe po 1989 roku, zorganizowała dziesiątki tysięcy godzin warsztatów edukacyjnych i niezmierzoną liczbę wydarzeń kulturalnych i naukowych.

Nieskromnie powiem, że to dużo. Może nawet bardzo dużo. Ale wciąż za mało, by wypełnić naszą misję. Abyśmy mogli powiedzieć: „nie ma historii Polski bez historii polskich Żydów”, potrzeba wspaniałych, odważnych, mądrych i wyjątkowych ludzi, którzy często bez żadnych środków, czasem na przekór przeciwnościom przywracają pamięć o Żydach zamieszkujących ich małe ojczyzny.

Nagroda Polin to jest ich święto, hołd oddany ich pracy, często pracy społecznej, wolontaryjnej. Właśnie za sprawą tych absolutnie niezwykłych osób polscy Żydzi przestają być jedynie wzmianką w podręczniku – dawno zapomnianą, wymarłą historią. Ożywają wspomnienia, ożywa pamięć o ludziach i zdarzeniach, które składają się na nasze wspólne polsko-żydowskie dziedzictwo.

Zachęcam do zgłaszania tych niezwykłych osób do nagrody, którą w tym roku będziemy wręczać po raz siódmy. Oni swoją pracę wykonują często bez większego rozgłosu, skromnie. Czas, by im wszystkim za to podziękować. ­Zadbajmy więc wspólnie, by ich zaangażowaniu nadać rozgłos. To potrafi otworzyć niejedne zamknięte drzwi. ©

ZYGMUNT STĘPIŃSKI jest dyrektorem Muzeum Polin, członek kapituły Konkursu Nagroda Polin 2021

Galeria zdjęć

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]