Reklama

Ładowanie...

Otwarte drzwi do Kościoła

22.09.2009
Czyta się kilka minut
Przed wizytą Benedykta XVI (26 - 28 września) Czesi przejmują się głównie przedterminowymi wyborami. Pisze się też o tym, jak papamobile trafią z Watykanu do Pragi i Brna oraz gdzie będzie siedział czeski ochroniarz. Ton raczej ciekawostkowo-plotkarski.
C

Czechy to jeden z najbardziej laickich krajów Europy. Do ateizmu przyznaje się tam prawie 60 proc. mieszkańców (wg spisu ludności w 2001 r.). Wśród osób deklarujących się jako wierzące, katolicy stanowią największą grupę - ponad 26 proc. (pozostali to husyci, ewangelicy, prawosławni, świadkowie Jehowy, którzy w sumie stanowią kilka procent ludności). Jednak stosunek do katolicyzmu w Czechach jest zupełnie inny niż w Polsce. Wpływ na to ma nie tyle dziedzictwo komunizmu, który z religią walczył, co dużo wcześniejsze zaszłości historyczne.

Nowożytna kultura czeska rozwijała się od XIX w. w dużej mierze w opozycji do arcykatolickich Austro-Węgier. Czeski ruch narodowy szybko wypisał na sztandarach hasła antykościelne i taki był też duch powstałej w 1918 r. Czechosłowacji. W czasie towarzyszących jej powstawaniu demonstracji narodowcy dokonali m.in. symbolicznego...

9185

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]