Reklama

Otwarte drzwi do Kościoła

Otwarte drzwi do Kościoła

22.09.2009
Czyta się kilka minut
Przed wizytą Benedykta XVI (26 - 28 września) Czesi przejmują się głównie przedterminowymi wyborami. Pisze się też o tym, jak papamobile trafią z Watykanu do Pragi i Brna oraz gdzie będzie siedział czeski ochroniarz. Ton raczej ciekawostkowo-plotkarski.
C

Czechy to jeden z najbardziej laickich krajów Europy. Do ateizmu przyznaje się tam prawie 60 proc. mieszkańców (wg spisu ludności w 2001 r.). Wśród osób deklarujących się jako wierzące, katolicy stanowią największą grupę - ponad 26 proc. (pozostali to husyci, ewangelicy, prawosławni, świadkowie Jehowy, którzy w sumie stanowią kilka procent ludności). Jednak stosunek do katolicyzmu w Czechach jest zupełnie inny niż w Polsce. Wpływ na to ma nie tyle dziedzictwo komunizmu, który z religią walczył, co dużo wcześniejsze zaszłości historyczne.

Nowożytna kultura czeska rozwijała się od XIX w. w dużej mierze w opozycji do arcykatolickich Austro-Węgier. Czeski ruch narodowy szybko wypisał na sztandarach hasła antykościelne i taki był też duch powstałej w 1918 r. Czechosłowacji. W czasie towarzyszących jej powstawaniu demonstracji narodowcy dokonali m.in. symbolicznego...

9185

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]