Reklama

Oto Człowiek

Oto Człowiek

30.06.2009
Czyta się kilka minut
W czasie kolacji u przyjaciół rozmowa zahaczyła o tematy nieuchronne. Nad ugotowanymi przeze mnie małżami w sosie pomidorowym - nieskromnie pochwalę się nowym hobby - zastanawialiśmy się nad przyczynami ludzkiej niewiary. Mój gospodarz filozoficznie wyraził żal dla ludzi, którzy w swoim życiu nic nie zrobili, aby przed śmiercią poznać Chrystusa. Po dłuższej chwili skontrowałem: może to wina samego Boga. "Zamiast zachowywać się jak Bóg, tak jak wyobrażamy sobie Boga, że powinien działać, On zachowywał się jak człowiek". Rozmówca skamieniał.
Z

Zaniepokojonych o stan mojej ortodoksji spieszę uspokoić. Nie winię Pana Boga za przyjęcie ludzkiej natury i postawienie się w roli sługi. Taka pokora Stwórcy jest rzeczywiście dla mnie wielką zagadką, ale jednocześnie jest też największą pociechą. Bóg znalazł w człowieku coś szczególnego, dla czego warto było, aby On stał się Człowiekiem. Jest więc we mnie coś, co się Bogu podoba. Tym niemniej fora internetowe pełne są "racjonalistycznych" argumentów, ośmieszających wiarę w Boga-człowieka zrodzonego z Dziewicy, ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. Być może byłoby łatwiej uwierzyć, gdyby On przychodził do świata tak jak bóstwu przystoi. Nadzwyczajnie, ze splendorem, cudami, majestatem, znakami z nieba i najlepiej z przepisem na sukces w tym życiu.

Tymczasem On staje między ludźmi związany ludzkimi więzami krwi i rodzinnymi koligacjami. Przychodzi jako sezonowy...

2658

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]