Reklama

Oswajanie medytacji

Oswajanie medytacji

16.08.2014
Czyta się kilka minut
Medytacja chrześcijańska może odnowić chrześcijańskie życie w XXI wieku – napisał sędziwy karmelita o. Ernest Larkin. Jego książka osłabia lęki przed nieortodoksyjnością tej formy modlitwy.
Fot. Tim Farrell / THE STAR-LEDGER / CORBIS
M

Medytacja chrześcijańska jest tematem, o którym wielokrotnie pisaliśmy („TP” numery 14, 16 i 21 z ub. roku). Z jednej strony pociąga do głębszego zaangażowania w praktykę duchową osoby o pewnej formacji intelektualnej i wrażliwości; z drugiej – w kręgach kościelnych przedstawiana jest często jako „duchowe zagrożenie”. Dyskusje na jej temat ogniskują się najczęściej wokół medytacji nauczanej przez Światową Wspólnotę Medytacji Chrześcijańskiej (WCCM) pod kierunkiem benedyktyna, o. Laurence’a Freemana, który kontynuuje tradycję swego współbrata i nauczyciela, o. Johna Maina. Wspólnota odwołuje się przede wszystkim do nauczania Ojców i Matek Pustyni, autora „Obłoku niewiedzy” czy mistrza Eckharta, czyli najogólniej mówiąc, jest związana z tradycją apofatyczną.
Dobrze więc się stało, że do rąk polskiego czytelnika trafia właśnie książka „Medytacja chrześcijańska. Kontemplatywna...

5171

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]