Reklama

Oskarżona modlitwa

Oskarżona modlitwa

15.04.2013
Czyta się kilka minut
W działalności wspólnoty założonej przez o. Johna Maina biskup Siemieniewski widzi ukrytą formę działania szatana. Nie zgadzam się z tym.
Fot. Kamila Buturla / dla „TP”
B

Badania religioznawcze pokazują, że ludzie mają naturalną inklinację ku transcendencji, a modlitwa jest ważnym przejawem tej skłonności. Impuls do modlenia się poprzedza teologię i zorganizowaną religię. Gdziekolwiek odkrywa się ślady człowieka, tam odnajduje się ślady jego modlitwy. Chrześcijanie nie tylko czerpali z wcześniejszego dorobku judaizmu w „dziedzinie modlitwy”, ale również stworzyli własne jej formy, które miały pomóc w skierowaniu umysłu i serca w stronę Boga. Na modlitwę można patrzeć poprzez jej treść, metodę oraz przez analizę zachowań osób modlących się.
Jednak formuła: „modlisz się, kiedy mówisz do Boga lub/i myślisz o Bogu” nie oddaje bogactwa i złożoności modlitwy, tak jak była ona i jest praktykowana w tradycji chrześcijańskiej. W tym kontekście pojawiają się więc dwa kluczowe pytania. Czy istnieje medytacja chrześcijańska? A jeśli jest ona formą medytacji...

16339

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]