Reklama

Ostatnie wiersze o miłości

Ostatnie wiersze o miłości

21.08.2005
Czyta się kilka minut
Nauczyciele akademiccy zazwyczaj nie mają samochodu i muszą, przynajmniej czasami, korzystać z komunikacji publicznej. Pewien humanista z bólem obserwuje zachowanie i wysłuchuje wypowiedzi towarzyszy krótkich przecież podróży. Nie on jeden ubolewa nad agresywnością zachowań. Statystyki mówią o wzroście przestępstw o takim charakterze, popełnianych zwłaszcza przez osoby młode, przede wszystkim - dziewczęta.
P

Podobnie rzecz się ma z wulgarnością języka. Pisanie o tym powoli staje się trywialne... Słowa "powszechnie uznane za obelżywe" (p.u.z.o.) zdają się tracić ten atrybut. Odnoszę wrażenie, że dla wielu osób słowa dawniej obelżywe stały się uniwersalnymi środkami ekspresji uczuć. Chociaż dla znajomego humanisty nadal znaczą to, co znaczyły pierwotnie: chamstwo i wrogość.

Poruszanie się po wielkim mieście bywa rzeczywiście niebezpieczne. Chociaż, jak można było usłyszeć z ust rzecznika policji warszawskiej przy okazji międzynarodowego konfliktu spowodowanego pobiciem młodych ludzi w parku, przestępczość agresywna w stolicy powoli spada. Wrażliwy nauczyciel akademicki zdaje sobie sprawę, że jego wkład w zmianę zachowań młodzieży jest ograniczony - z jednej strony liczbą studentów, z drugiej efektywnością stosowanych przezeń metod. Narasta w nim bezradność i jest...

2822

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]