Reklama

Siła empatii

Siła empatii

12.09.2016
Czyta się kilka minut
Monika Szczepanik, trenerka komunikacji: Są dwa rodzaje siły, które można wykorzystać w życiu. Pierwsza wynika z władzy nad ludźmi. Druga to siła bycia z ludźmi. Słuchając Franciszka mam poczucie, że ma na myśli tę drugą siłę.
Fot. John Greim / GETTY IMAGES
M

MAŁGORZATA BILSKA: Do czego służy język?

MONIKA SZCZEPANIK: Do komunikowania się i nawiązywania relacji.

Chyba również do budowania murów.

To prawda. Jest pewien sposób komunikowania, który relacje niszczy. Sprowadza je do poziomu posiadania władzy, wywierania presji.

W swojej pracy wykorzystuje Pani tzw. Porozumienie bez Przemocy (Nonviolent Communication) – sposób porozumiewania się, który ma umożliwić wyeliminowanie z języka przemocy. Twórca metody, psycholog Marshall Rosenberg, twierdził, że między ludźmi nie ma sprzeczności napoziomie potrzeb. Konflikty powstają, gdy swoje potrzeby zaspokajamy kosztem innych.

Tak długo, jak pozostajemy w sferze potrzeb, zwiększamy szansę na zgodę. Kłopot pojawia się, kiedy potrzeby chcemy zaspokajać w jedynie...

11202

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Mamy takie doświadczenia w naszym Laboratorium Porozumienia nvclab.pl , że PBP (czy z ang. NVC) działa wtedy, gdy my sami wybieramy, że chcemy, by działało :-) Tzn., że bez sensu jest mówienie, że ktoś tego nie przyjmie, że świat jest inny, że nikt tego nie rozumie. Bo mój świat tworzę ja sama :-) I w moim świecie PBP działa fantastycznie! I życzę wszystkim takiego świata. Dziękuję Monika i Małgorzata za ten wspaniały i ważny tekst!

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]