Reklama

My, bliscy furii

My, bliscy furii

22.11.2011
Czyta się kilka minut
Nie możemy mieć pretensji do szalikowców, wszechpolaków, rioterów demolujących miasta. Oni urodzili się tacy sami jak wszystkie inne dzieci. Dopiero później daliśmy im potężną lekcję brutalności.
Il. Marek Tomasik
S

Skąd w nas agresja? Badacze nie odpowiadają na to pytanie jednym głosem. Na pewno odziedziczyliśmy ją po zwierzętach, ponieważ wśród zwierząt występuje agresja o niekiedy podobnym charakterze, co ludzka: ma podłoże fizjologiczne, jest dążeniem do zdobycia pożywienia albo samicy. I zwierzęta, i ludzie walczą, by zdominować przeciwnika lub ze strachu. U zwierząt agresja nie jest celem, jest reakcją na głód i potrzeby albo na lęk. U człowieka podobnie, chociaż walka z głodem nie przejawia się w polowaniu. Gdy ludzie wychodzą na demonstrację, paląc opony i kukły, wykrzykując wyzwiska i wybijając szyby, robią to w reakcji na głód w symbolicznym wymiarze: w obronie swego miejsca pracy bądź płac. Analogię da się więc prześledzić.

Ale przyglądając się agresji od strony biologicznej, można zauważyć także inne ciekawe zjawisko, o które uczeni wciąż się spierają. Otóż...

20245

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]