Ładowanie...
Ostatnia bitwa marszałka

Gdyby tureccy żołnierze, zgodnie z pogróżkami prezydenta Erdoğana, rzeczywiście wylądowali pod Tripoli czy Benghazi, byłaby to już druga w ciągu niespełna dziesięciu lat interwencja zbrojna wojsk NATO w Libii. W 2011 roku naloty lotnictwa NATO przyczyniły się do upadku i śmierci libijskiego dyktatora, pułkownika Muammara Kaddafiego. Arabska Wiosna w Libii przerodziła się w powstanie przeciwko Kaddafiemu, ale gdyby nie wsparcie lotnicze i morskie NATO i wprowadzona przez Sojusz blokada Libii, kto wie, czy rebeliantom w ogóle udałoby się pokonać rządową armię i przejąć władzę.
Obalenie Kaddafiego nie przyniosło jednak Libii spokoju. Bezkrólewie sprawiło, że ten ogromny, jeden z największych w Afryce i niemal bezludny kraj przepoczwarzył się w państwo upadłe, zawłaszczone przez lokalnych, udzielnych możnowładców i watażków, piratów i przemytników, toczących między sobą wojny o...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]