Reklama

Ładowanie...

Opozycjonista z cienką teczką

15.02.2004
Czyta się kilka minut
Ryszard Bugaj przeciw PRL spiskował ponad ćwierć wieku. Po Marcu 1968 usunięto go ze studiów, od 1976 r. (a więc od początku) współpracował z KOR. Po 1980 r. został ekspertem ekonomicznym “Solidarności". 13 grudnia internowany, po uwolnieniu pisywał w prasie niezależnej (oraz w “TP") i doradzał władzom zdelegalizowanego związku. Aktywny w Komitecie Obywatelskim przy Lechu Wałęsie, uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu.
D

Dwa i pół roku temu Bugaj złożył w Instytucie Pamięci Narodowej wniosek o udostępnienie materiałów Służb Bezpieczeństwa na swój temat. Po dodatkowym monicie uzyskał wreszcie zaświadczenie, że zaliczono go do “pokrzywdzonych" przez system i może zajrzeć do własnych teczek. Pracownica IPN, która mu je wręczała, była jednak zażenowana: udało się odnaleźć tylko trzy tzw. charakterystyki osoby Bugaja, meldunek funkcjonariusza SB po wygłoszonej przez Bugaja prelekcji w kościele w Koninie i meldunek z obserwacji kandydata na “tajnego współpracownika" SB, który kontaktował się także z Bugajem. Okazało się, że na temat znanego działacza opozycji zostało raptem pięć dokumentów...

“By nie popaść w megalomanię, postawiłem sobie najpierw pytanie, czy nie byłem aby zbyt małym pionkiem w opozycji, by zasłużyć na uwagę bezpieczniaków - pisze Ryszard Bugaj w RZECZPOSPOLITEJ (...

4379

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]