Reklama

Ładowanie...

Opisać ciszę

23.03.2003
Czyta się kilka minut
Miłośnicy jazzu mają ostatnio mocno wypełniony kalendarz. Koncertują w Polsce zespoły reprezentujące najrozmaitsze nurty muzyki improwizowanej. A różnorodność jest przecież tym, co jazzowe tygrysy lubią najbardziej.
J

Już od kilku tygodni ostrzyłem sobie apetyt na dwa koncerty: Septetu Dave'a Douglasa i fortepianowego trio Marca Coplanda. Zwłaszcza na ten pierwszy, bo katowicki koncert otwierał światową trasę koncertową, promującą najnowszą płytę najbardziej dziś rozchwytywanego trębacza z Nowego Jorku „Freak In”. Okazało się jednak, że to nie zdobywca wszelkich jazzowych trofeów, Douglas, lecz raczej mało znany Marc Copland podbił moje serce.

Dave Douglas dał się dotąd poznać jako wirtuoz trąbki i twórczy interpretator tradycji, czerpiący z wielu, niekoniecznie jazzowych, źródeł. Trudno opisać wszystkie obszary jego muzycznych zainteresowań. Zaczynał od fascynacji europejską piosenką (Kosma, Weill, Brassens), potem sięgał do folkloru Bałkanów i Karpat (piękna płyta „Charms of the Night Sky”, współpraca z „Masadą” Johna Zorna), co nie przeszkadzało mu równocześnie zaciągać dług u...

6805

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]