Reklama

Opętany kinem

Opętany kinem

18.02.2008
Czyta się kilka minut
Kawalerowicz był tyranem, ale jego tyrania miała zawsze tylko jeden cel: dążenie do perfekcji we wszystkich szczegółach.
T

To znamienne, że Jerzy Kawalerowicz zmarł pod koniec tego samego roku, w którym odeszli Bergman i Antonioni. Był od nich młodszy, należał jednak do tej samej grupy opętanych kinem wizjonerów, którzy w latach 50. tworzyli nowy kształt sztuki filmowej. W książce "Więcej niż kino" zwierzał się z głodu realizacji filmu, w którym opowiedziałby o niezwykłym świecie, w jakim dorastał. "Ten świat, który już dawno przeszedł poza smugę cienia, wydaje się nierealny, osobliwy ze swoją obyczajowością, sposobem myślenia, stylem życia". Zazdrościł Bergmanowi, że zdołał go pokazać w "Fanny i Aleksander".

Bizancjum i Rzym

Należał do odchodzącego grona artystów ukształtowanych w świecie polskich Kresów Wschodnich. Miasteczko Gwoździec nieopodal Kołomyi, w którym urodził się i wychował i do którego nigdy po wojnie nie wrócił, gdzie jego ojciec...

7642

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]