Reklama

Okres próby

Okres próby

23.01.2012
Czyta się kilka minut
Sprawa wydaje się przebrzmiała, bo wyrok dla Czesława Kiszczaka ogłoszono kilkanaście dni temu. Zważywszy jednak, że stało się to kilkadziesiąt lat po przestępstwie, piszę o tym bez najmniejszego poczucia spóźnienia.
R

Rzecz w tym, że rozmiar kary nikogo nie zadowolił. Cztery lata pomniejszone dzięki amnestii o połowę to dla jednych za mało, dla innych za dużo, na dodatek Kiszczakowi wyrok zawieszono na pięć lat, „na okres próby”. To chyba najciekawsze wyzwanie resocjalizacyjne w historii tej branży. I jedno z najciekawszych na świecie i w historii zabezpieczeń ładu demokratycznego przez sądy.

Widać po tym przypadku, że prawodawstwo penalizujące wprowadzanie stanów wojennych jest dalekie od doskonałości. Widać najwyraźniej, że te dwa lata w zawieszeniu na pięć wymagają pilnego namysłu nad nowelizacją odnośnych paragrafów. Najprostsze, zgodnie z logiką naszych konserwatystów, byłoby zaostrzenie kar dla osób wprowadzających stany wojenne. Zaostrzenie odstraszy? Czy surowe kary za noszenie w kieszeni skręta z marihuaną są skuteczne? Nawiasem mówiąc, za skręta idzie się dziś do więzienia na...

2689

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]