Reklama

Oglądacz zwłok

Oglądacz zwłok

12.04.2015
Czyta się kilka minut
Galicja podczas I wojny światowej to epidemie, głód i bieda. Archiwum koronera z miasteczka Czudec rzuca na nią nowe światło.
Rynek w Czudcu na przełomie wieków XIX i XX, na obrazie S. Stopy Fot. Ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie
D

Dokument zaczyna się od karty z liczbą porządkową 5. Cztery poprzednie nie zachowały się. Nie zachowała się też strona tytułowa. Drobnym drukiem na dole karty nr 5 (i następnych) zaznaczono, że mamy do czynienia z „kartą oględzin zwłok”. I że formularze takie są do nabycia w księgarni Władysława Uzarskiego w Rzeszowie.

Zachowany dokument ma 94 karty. Pierwszą wypełniono 6 lutego 1917 r. Z karty ósmej od końca można się dowiedzieć, że człowiek, który tego dnia zapisał kartę nr 5, miał wtedy 77 lat. Używał pióra. Czy ze stalową końcówką, czy jeszcze ptasiego? Od wynalezienia w Ameryce stalówki minęło 107 lat, pewnie dotarła nawet do Galicji, teraz wyniszczonej Wielką Wojną, której front wschodni dwa razy przewalił się przez okolice Rzeszowa: najpierw jesienią 1914 r., potem w maju 1915 r.
 

Śmierć w jedenastu rubrykach
Każda „karta oględzin...

16887

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]