Reklama

Ofiary uporu

Ofiary uporu

06.03.2005
Czyta się kilka minut
W Brukseli temat uznano za niewygodny. W Darfurze jest na wagę życia. Nie jednego - tysięcy. Chodzi o przyszłość Międzynarodowego Trybunału Karnego - instytucji, która ma służyć tak karaniu winnych ludobójstwa oraz zbrodni wojennych i przeciwko ludzkości, jak odstraszaniu potencjalnych sprawców.
P

Pomysł zdaje się prosty i od połowy XIX w. jest wałkowany wśród polityków, aktywistów organizacji humanitarnych i specjalistów od prawa narodów (zasługi ma tu m.in. szkoła polska w osobie autora pojęcia “ludobójstwo", prof. Rafała Lemkina). Chodzi o stworzenie działającego z mandatu światowej opinii stałego organu do wymierzania sprawiedliwości sprawcom najpoważniejszych przestępstw przeciwko prawu międzynarodowemu.

Katalizatorami okazały się obie wojny światowe z ich okrucieństwami wobec ludności cywilnej. Równocześnie ujawniły się też bariery wynikające z polityki - m.in. dowolność w klasyfikowaniu zbrodni i zbrodniarzy oraz w doborze sędziów. Najjaskrawszym przykładem był Trybunał w Norymberdze. Po zastoju wynikającym z zimnej wojny sprawa wróciła w związku z rzeziami w Rwandzie i czystkami etnicznymi na Bałkanach (tu znowu pojawia się wątek polski: w 1992...

8706

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]