Reklama

Odrobina soli wystarczy

Odrobina soli wystarczy

19.03.2012
Czyta się kilka minut
Społeczeństwo obywatelskie potrzebuje chrześcijan, a chrześcijanie powinni się angażować w jego budowanie – to przesłanie ostatniego Zjazdu Gnieźnieńskiego.
G

Gdy w marcu 1000 roku młody cesarz Otton III szedł boso, w pokutnym stroju do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie, chrześcijaństwo panowało w Europie, a uznanie przez władcę i jego poddanych wiary w Jezusa Chrystusa równało się z przynależnością do ekskluzywnego klubu. Tysiąc lat po Zjeździe Gnieźnieńskim – jak nazwano spotkanie cesarza z Bolesławem Chrobrym i papieskimi legatami – ekskluzywnym klubem jest Unia Europejska. Tyle że znaczenie religii chrześcijańskiej ogromnie zmalało.

Odnowione Zjazdy Gnieźnieńskie mają być refleksją nad kondycją duchową dzisiejszej Europy. Wymyślił je kilkanaście lat temu ówczesny metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński. Pomysł wypalił, bo do maleńkiego Gniezna – obok Poznania, kolebki polskiego chrześcijaństwa i państwowości – przyjeżdżają świeckie i duchowne autorytety z całej Europy.

Wagę spotkań docenia Benedykt XVI. –...

9208

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]