Reklama

Odnawianie wolności

Odnawianie wolności

24.08.2003
Czyta się kilka minut
Mało kto wie, że zasada free entry, czyli swobody rozpoczynania działalności gospodarczej powróciła do Polski wcześniej niż dokonano słynnych reform Leszka Balcerowicza. Ustawa zwana “ustawą Wilczka" uchwalona została w początku 1988 r. Znosiła, co wprawiało w zdumienie funkcjonariuszy państwowych, niemal wszelkie ograniczenia i utrudnienia dla prywatnego biznesu.
P

Potem było już tylko gorzej. Wprawdzie zasadę wolności gospodarczej wpisaliśmy do Konstytucji RP, ale kolejne ustawy rozciągały obowiązki koncesyjne na co raz to nowe dziedziny działalności (obowiązkiem uzyskiwania zezwoleń objętych jest ich już ponad sto) oraz tworzyły co raz nowe organy kontrolne (już ponad pięćdziesiąt). Takie ograniczanie swobody gospodarczej pozostaje nie bez wpływu na wyhamowanie wzrostu gospodarczego i rozrost biurokracji (od końca 1992 r. do dzisiaj zatrudnienie w administracji publicznej wzrosło z 290 do 520 tys. osób). Dlatego dobrze, że rząd przygotował projekt ustawy o gwarancjach swobody gospodarczej, by ograniczenia i biurokratyczne mitręgi ukrócić.

Ważniejsza jednak byłaby zmiana mentalności polityków. Ograniczenia to przecież ich twór. Każde wprowadzane było w imię jakichś jednostkowych racji i coś na pewnym odcinku miało...

1163

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]