Reklama

Ocalić od zdziecinnienia

Ocalić od zdziecinnienia

17.05.2011
Czyta się kilka minut
"Gra o tron" to opowieść fantasy daleka od taniego moralizowania, mroczna i wielowątkowa. Jednoznaczność i psychologiczną powierzchowność odrzuca na rzecz autentyczności.
Kadr z serialu "Gra o tron" / HBO
N

Nie ma się co obruszać - tak, fantasy jest rozrywką dla dużych chłopców i dziewczynek. Nie znaczy to jednak, że musi obrażać ich inteligencję. Artystyczne posłannictwo nie ogranicza się tu do opowiadania infantylnych historii. "Gra o tron", serialowa superprodukcja amerykańskiej HBO, którą od pięciu tygodni śledzić możemy także w Polsce, pokazuje, że prócz moralizatorskich obrazów walki dobra ze złem, gatunek ten zaoferować może prawdziwe opowieści o namiętnościach, polityce, władzy i społecznych mechanizmach.

Nieprosta historia

Zrazu nie sposób odnaleźć się w gąszczu postaci, wątków i motywów. Przewodnikiem jest Eddard Stark (Sean Bean), wojownik, głowa szlacheckiej rodziny i bliski przyjaciel nowego króla krainy Westeros. Gdy jego dawny brat broni, Robert Baratheon (Mark Addy), zasiadł na tronie, Eddard stał się jedną...

7760

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]