Reklama

Obywatel Grass

Obywatel Grass

21.08.2006
Czyta się kilka minut
Informacja o przynależności nastolatka Güntera Grassa do Waffen-SS wywołała w Niemczech medialną burzę. Wyznanie noblisty było w ostatnich dniach komentowane bardziej emocjonalnie niż wojna w Libanie czy też wystawa Eriki Steinbach o wypędzeniach.
D

Dyskusja wokół sprawy Grassa wydaje mi się jednak powierzchowną ekscytacją medialną, która nie tylko nie podważa artystycznego autorytetu noblisty, lecz także nie wnosi nowych aspektów do niemieckiej debaty o tożsamości. Co najwyżej przypomina, jak niewygodną i kontrowersyjną postacią był i jest dla Niemców Grass.

Od wielu lat zajmuje on niekwestionowane miejsce na Parnasie niemieckiej literatury: jest jej najważniejszym ambasadorem po śmierci Heinricha Bölla, co więcej - stał się symbolem stabilnej powojennej demokracji niemieckiej. Książki Grassa i Bölla demaskowały niemieckie mity, to głównie w ich pisarstwie następowało wczesne rozliczenie z autorytarnymi tradycjami oraz nazistowskim totalitaryzmem. Polityczne zaangażowanie Grassa nie ograniczało się przy tym nigdy do publikowania książek i esejów. Autor "Blaszanego bębenka" dokładnie odpowiada ideałom...

10813

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]