Reklama

Obiecaliśmy

Obiecaliśmy

14.04.2007
Czyta się kilka minut
Pytanie oideę powstającej wWarszawie Świątyni Opatrzności Bożej prowadzi nas prosto ku pytaniu oprzyszłościową wizję dla Kościoła wPolsce. Niezależnie jednak od idei, ten kościół trzeba zbudować.
Projekt Świątyni Opatrzności Bożej (w przekroju) autorstwa pracowni Szymborski-Szymborski
N

Na zdjęciach plac budowy nie przedstawia się atrakcyjnie. Jeszcze niczego nie zapowiada. Jest chaosem i bałaganem, a równocześnie brak mu dynamiki, wróżącej, że zmiany będą szły szybko i że warto patrzeć, jak wyłania się kształt oczekiwany. Plac budowy zdaje się nie zmieniać od miesięcy, ba, od roku może? I to właśnie martwi i uwiera.

Bo to przecież nasza wspólna sprawa. Wszystkich, bez wyjątku. Nie warszawska, nie dzielnicowa, nie wielkomiejska. Nie wyznaniowa także. Nasza, polska. Obiecaliśmy Panu Bogu dziękczynną świątynię, wotum za dar ojczyzny.

Pierwszy raz było to jeszcze przed rozbiorami. Podzięka za Konstytucję 3 Maja i za zryw ku odrodzeniu. Okazało się, że od razu zabrakło nam czasu. Klęska rozbiorów: przyszło czekać sto kilkadziesiąt lat. Zaraz po roku 1918 wolna Polska przypomniała sobie, że teraz tym bardziej jest za co dziękować...

6026

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]