Reklama

Dzieje wielkiego dzieła

Dzieje wielkiego dzieła

12.09.2006
Czyta się kilka minut
Oto finał imponującego przedsięwzięcia, niestety nie do końca wypełniający założenia jego twórcy. Finał, na który czekaliśmy długo; minęło bowiem dokładnie czterdzieści lat, odkąd latem 1966 roku drukarnię Domu Słowa Polskiego w Warszawie opuścił pięciotysięczny nakład pierwszego tomu dwujęzycznej "Antologii poezji francuskiej ułożonej przez Jerzego Lisowskiego.
T

To dzieło od początku budziło podziw: przemyślaną koncepcją, doborem tłumaczy, treściwymi notami o autorach, które nosiły piętno indywidualnego stylu redaktora, no i pięknym opracowaniem graficznym Jerzego Jaworowskiego. We wstępie Lisowski tłumaczył swoje założenia: że szkicując plan całości, postanowił zrazu postępować tak, jakby układał "normalną antologię francuską dla francuskiego czytelnika", później zaś dopiero uwzględnić jej polskie przeznaczenie; że chciał przede wszystkim stworzyć książkę ciekawą; że starał się unikać wierszy martwych językowo lub poetycko, chyba że wiersz martwy w oryginale "buja na skrzydłach tłumacza", jak w przypadku "Pucelle d'Orleans" Voltaire'a spolszczonej przez Mickiewicza.

Co się tyczy tłumaczy - antologia prezentująca poezję francuską stała się zarazem odbiciem historii odbioru tej poezji w Polsce. Od Rafała...

7971

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]