Reklama

Obcując z bezkręgowcami

Obcując z bezkręgowcami

12.03.2017
Czyta się kilka minut
Kto się wysila, by zrozumieć świat, ten w pewnym momencie doświadcza rozczarowania bliźnimi. Z upływem lat spotykam coraz mniej ludzi, którzy mogą mnie zaintrygować. Z pająkami mam inaczej – mówi Robert Pucek, autor „Siedemnastu zwierząt”.
Fot. Grażyna Makara
R

Robert Pucek nie pozostawia żadnych wątpliwości, że na obserwowanie pająków jest jeszcze za wcześnie: – Wiosnę liczę od momentu pojawienia się pierwszej zapłodnionej trzmielicy.

Co prawda zima już w odwrocie, śnieg zalega tylko w przydrożnych rowach, ale przyroda wciąż jeszcze nie otrząsnęła się z letargu.
– Pod koniec lata królowa wydaje na świat jakąś liczbę trzmielich samców, które zapładniają kilkanaście samic z tego gniazda. Potem umiera cała rodzina, zostają tylko te zapłodnione samice. Rozłażą się po świecie, zimują, a na wiosnę zaczynają szukać miejsc na nowe gniazda. Są grubiutkie. Bardzo je lubię. Widzę je zawsze mniej więcej w tym samym czasie i właśnie wtedy zaczyna się dla mnie wiosna – mówi Pucek.

Gotyk na pagórach

Żeby trafić do jego chatki, trzeba w Grójcu zamienić ekspresówkę na drogę wojewódzką, a potem przebijać się przez...

19166

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]