Reklama

Mógłbym być jaskółką

Mógłbym być jaskółką

10.07.2017
Czyta się kilka minut
Bernd Heinrich, przyrodnik i pisarz: Niektórzy widzą ludzkie cechy u zwierząt, ja mam na odwrót. Wszyscy stajemy przed tymi samymi życiowymi problemami. Zwierzęta mają tylko inne sposoby na ich rozwiązywanie.
Bernd Heinrich z kolekcją gąsieniczników swego ojca. Stacja badawcza Instytutu Zoologii PAN w Łomnej. 30 czerwca 2017 r. / Fot. Rachela Berkowska
Bernd Heinrich z kolekcją gąsieniczników swego ojca. Stacja badawcza Instytutu Zoologii PAN w Łomnej. 30 czerwca 2017 r. / Fot. Rachela Berkowska
A

Adam Robiński: Sporo w Pana biografii polskich wątków. Miał Pan już okazję odwiedzić kolekcję gąsieniczników, życiowe dzieło Pana ojca, Gerda Heinricha?

Bernd Heinrich: Tak. Nuria Selva i jej partner Adam Wajrak zabrali mnie do Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk, gdzie jest przechowywana.

Pana ojciec zbierał okazy tych owadów przez całe życie, a potem, uciekając przed Armią Czerwoną, zakopał je i sporządził mapę. Dzięki niej kolekcję znaleźli po latach naukowcy z PAN. To dla Pana obiekt naukowy czy rodzinna pamiątka?

Raczej pamiątka, ważny fragment rodzinnej historii. Bo to jednak nie moja nauka, tylko ojca. Ale o kolekcji słyszałem już tyle, że musiałem ją zobaczyć.

A wybiera się Pan do Borówek, gdzie spędził Pan pierwsze lata życia? Wtedy to była III Rzesza, dziś województwo kujawsko-pomorskie...

Nie. W...

15894

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]