Reklama

Obawy o „atomówkę”

Obawy o „atomówkę”

01.08.2016
Czyta się kilka minut
Narasta litewsko-białoruski spór o elektrownię atomową, którą Mińsk buduje w Ostrowcu, 20 km od granicy z Litwą.
W

W związku z informacjami, że na budowie doszło do trzeciego już poważnego wypadku, Wilno żąda, by poddano ją międzynarodowej kontroli. W minionym tygodniu prezydent Litwy zarzuciła Białorusi, że nie odpowiada na zastrzeżenia. Dalia Grybauskaitė zareagowała tak na doniesienia litewskich mediów, które podały – w ślad za niezależnymi źródłami białoruskimi – że podczas próbnego montażu reaktora 330-tonowe urządzenie urwało się z rusztowania i spadło z wysokości kilku metrów.

„Awaria po raz kolejny potwierdza, że jądrowy program Łukaszenki zagraża wielkim skażeniem radioaktywnym Litwy, krajów bałtyckich i Polski” – pisał „Kurier Wileński”. Jednak prócz bezpieczeństwa w sporze istotne są też kwestie polityczne. Litwa uważa, że Ostrowiec, budowany przez rosyjski Rosatom, pełni ważną rolę w strategii Kremla: ma zwiększyć uzależnienie krajów bałtyckich od Rosji. Gdy w 2018 r. zacznie pracę i będzie eksportować do UE prąd, jego nadwyżka w regionie sprawi, iż nierentowna stanie się budowa nowej litewskiej „atomówki” – co Litwa rozważa po tym, gdy w 2009 r. zamknęła, pod naciskiem Unii, swą starą, zbudowaną w czasach sowieckich elektrownię atomową w Ignalinie. ©℗

​Na podst. NZZ, Kurier Wileński

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]