Reklama

Obawy o „atomówkę”

Obawy o „atomówkę”

01.08.2016
Czyta się kilka minut
Narasta litewsko-białoruski spór o elektrownię atomową, którą Mińsk buduje w Ostrowcu, 20 km od granicy z Litwą.
W

W związku z informacjami, że na budowie doszło do trzeciego już poważnego wypadku, Wilno żąda, by poddano ją międzynarodowej kontroli. W minionym tygodniu prezydent Litwy zarzuciła Białorusi, że nie odpowiada na zastrzeżenia. Dalia Grybauskaitė zareagowała tak na doniesienia litewskich mediów, które podały – w ślad za niezależnymi źródłami białoruskimi – że podczas próbnego montażu reaktora 330-tonowe urządzenie urwało się z rusztowania i spadło z wysokości kilku metrów.

„Awaria po raz kolejny potwierdza, że jądrowy program Łukaszenki zagraża wielkim skażeniem radioaktywnym Litwy, krajów bałtyckich i Polski” – pisał „Kurier Wileński”. Jednak prócz bezpieczeństwa w sporze istotne są też kwestie polityczne. Litwa uważa, że Ostrowiec, budowany przez rosyjski Rosatom, pełni ważną rolę w strategii Kremla: ma zwiększyć uzależnienie krajów bałtyckich od Rosji. Gdy w 2018 r. zacznie pracę i będzie eksportować do UE prąd, jego nadwyżka w regionie sprawi, iż nierentowna stanie się budowa nowej litewskiej „atomówki” – co Litwa rozważa po tym, gdy w 2009 r. zamknęła, pod naciskiem Unii, swą starą, zbudowaną w czasach sowieckich elektrownię atomową w Ignalinie. ©℗

​Na podst. NZZ, Kurier Wileński

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]