Reklama

Obama a sprawa polska

Obama a sprawa polska

21.10.2008
Czyta się kilka minut
Jeśli nie dojdzie do gwałtownego odwrócenia obecnego trendu, spowodowanego np. atakiem terrorystów, 44. prezydentem USA będzie niemal na pewno Barack Obama. Co to oznaczałoby dla Polski?
O

Odpowiedź zależy od tego, czy przyjmujemy perspektywę europejską, czy regionalno-narodową. Zacznijmy od tej pierwszej. Europejczycy bez wątpienia wolą Obamę od McCaina i generalnie patrzą na kandydata Demokratów jak na gwiazdę rocka. To prawda, że Obama jest kandydatem wyjątkowym, charyzmatycznym, wybitnie inteligentnym, no i oczywiście innym, bo niebiałym. Trudno o większy kontrast z George’em W. Bushem, najbardziej niepopularnym prezydentem USA od II wojny światowej.

Ale europejska lewica, która uważa Obamę za współwyznawcę, może się przeliczyć. W sferze gospodarczej Obama lokuje się ideologicznie "na prawo" od brytyjskiej partii konserwatywnej (o PiS i PO nie wspominając), a w polityce zagranicznej jest mu bliżej do nielubianego Busha niż np. do Gerharda Schrödera.

Obama zmieni jednak sporo w polityce zagranicznej USA. Przede wszystkim nie...

4593

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]