Reklama

Ładowanie...

Obama a sprawa polska

21.10.2008
Czyta się kilka minut
Jeśli nie dojdzie do gwałtownego odwrócenia obecnego trendu, spowodowanego np. atakiem terrorystów, 44. prezydentem USA będzie niemal na pewno Barack Obama. Co to oznaczałoby dla Polski?
O

Odpowiedź zależy od tego, czy przyjmujemy perspektywę europejską, czy regionalno-narodową. Zacznijmy od tej pierwszej. Europejczycy bez wątpienia wolą Obamę od McCaina i generalnie patrzą na kandydata Demokratów jak na gwiazdę rocka. To prawda, że Obama jest kandydatem wyjątkowym, charyzmatycznym, wybitnie inteligentnym, no i oczywiście innym, bo niebiałym. Trudno o większy kontrast z George’em W. Bushem, najbardziej niepopularnym prezydentem USA od II wojny światowej.

Ale europejska lewica, która uważa Obamę za współwyznawcę, może się przeliczyć. W sferze gospodarczej Obama lokuje się ideologicznie "na prawo" od brytyjskiej partii konserwatywnej (o PiS i PO nie wspominając), a w polityce zagranicznej jest mu bliżej do nielubianego Busha niż np. do Gerharda Schrödera.

Obama zmieni jednak sporo w polityce zagranicznej USA. Przede wszystkim nie...

4593

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]