Nowy Prymas

Metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński przejmie od 19 grudnia funkcję prymasa Polski - poinformował oficjalnie ks. Józef Kloch, rzecznik Episkopatu Polski. Na Jasnej Górze trwa jubileuszowe, 350. plenarne zebranie Konferencji Episkopatu Polski. Zapraszamy do obejrzenia wideokomentarza.

26.11.2009

Czyta się kilka minut

W środę rano biskupi odprawili Mszę św. w kaplicy Cudownego Obrazu, której po raz ostatni w funkcji prymasa przewodniczył kard. Józef Glemp. Kard. Glemp, który obejmuje urząd prymasa od 1981 roku, 18 grudnia kończy swoją posługę. Następnego dnia jego funkcję przejmie abp Henryk Muszyński, metropolita gnieźnieński.

W czwartek rano biskupi po zakończonym śniadaniu w jasnogórskim Domu Pielgrzyma, gdzie spędzili ostatnie trzy dni na rekolekcjach, udali się do kaplicy w podziemiach Domu. Biskupi obradują tam po dorocznych rekolekcjach, które poprowadził dla nich ks. prof. Michał Bednarz, biblista, wykładowca Instytutu Teologicznego w Tarnowie, zamiejscowej placówki Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II. Biblista oparł nauki na analogi losów biblijnego proroka Jeremiasza do życia współczesnego biskupa. Podkreślił: "biskupi byli niezwykle skupieni i uważam, że okazali się zdecydowanie lepszymi słuchaczami niż klerycy".

Obrady KEP przypadły również w 20. rocznicę objęcia przez abp. Józefa Kowalczyka nuncjatury apostolskiej w Polsce.

W czasie dzisiejszych obrad biskupi ustosunkują się m.in. do ostatniego wyroku Trybunału w Strasburgu ws. krzyży. Należy się również spodziewać uchwały związanej z okresem propedeutycznym w seminariach, czyli rocznego przygotowania do podjęcia formacji seminaryjnej. Obecnie program taki prowadzi kilka diecezji w Polsce, biskupi zaś wydadzą zapewne ogólnopolskie wytyczne w tej sprawie.

Dziś zostanie również wybrany przez biskupów nowy - na miejsce bp. Zygmunta Zimowskiego - delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji. Jak podkreślił ks. Kloch "skala nowej fali emigracji, tj. ok. 1.5 mln Polaków w Iralndi i Anglii, jest wyzwaniem dla polskich duchownych. Niedługo wielu z nich będzie musiało wyjechać na Wyspy Brytyjskie". Rzecznik KEP dodał, że "nowy delegat będzie odpowiedzialny za koordynację ich współpracy z episkopatami Anglii i Irlandii".

Obrady KEP zakończą się dziś ok. godz. 15.00. Wieczorem zostanie wydany oficjalny komunikat z obrad.

Czytaj rozmowę z nowym Prymasem Polski >>>

not. tpo

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]