Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Nowa broń przeciw mikrobom

Nowa broń przeciw mikrobom

23.06.2014
Czyta się kilka minut
Słaby punkt bakterii uodpornionych na antybiotyki odkryły zespoły naukowców z Uniwersytetu Anglii Wschodniej oraz z Chińskiej Akademii Nauk.
S

Sukces ogłosili oni niedługo po tym, jak WHO opublikowała raport, według którego na całym świecie zwiększa się odporność bakterii na antybiotyki. Naukowcy badali tzw. bakterie gram-ujemne, odpowiedzialne m.in. za zapalenie płuc, opon mózgowych i zakażenia. I zamiast na atakowaniu wnętrza bakterii, skupili się na osłabieniu jej osłony. – Osłona bakterii gram-ujemnych zbudowana jest z lipopolisacharydu (LPS). Ten związek tłuszczowo-cukrowy stanowi naturalną barierę przed czynnikami szkodliwymi dla bakterii, takimi jak detergenty czy niektóre antybiotyki – wyjaśnia dr Anna Bartosik z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, autorka „TP”. – Badacze opisali ścieżkę, którą LPS jest transportowany z wnętrza bakterii przez jej błonę, oraz bramę, poprzez którą wydostaje się on na zewnątrz.
Jak podkreśla kierownik angielskich badaczy, prof. Changjiang...

1698

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]