Reklama

Broń biologiczna

Broń biologiczna

19.01.2015
Czyta się kilka minut
Tejchobaktyna to nowy, przełomowy antybiotyk. Nowa nadzieja w czasach, gdy bakterie uodporniają się na najlepsze leki.
Schemat budowy typowej komórki zwierzęcej Fot. Nucleus Medical Art / EAST NEWS
A

Antybiotyk jest związkiem chemicznym, który zabija bakterie albo uniemożliwia ich rozwój. Proste, prawda? Tę misję wypełniają jednak na wiele sposobów. Wyobraźmy sobie, że organizm bakteryjny jest jak niewielkie, ale agresywne państewko: Patogenia. Jak je unieszkodliwić?

Szturm na Patogenię

Funkcjonowanie cywilizacji opiera się m.in. na narzędziach, te zaś produkuje się w rozsianych po Patogenii fabrykach. Dobrym pomysłem mogłoby więc być uniemożliwienie ich pracy. Nie spowodowałoby to, co prawda, natychmiastowej zagłady, jednak doprowadziłoby do znaczącego osłabienia kraju. W świecie antybiotyków strategię taką przyjmują tzw. makrolidy (np. erytromycyna albo popularny w Polsce Klabax). Jak ciężarówki podszywające się pod samochody dostawcze, przejeżdżają one w kamuflażu przez granicę Patogenii, rozjeżdżają się do fabryk (rybosomów), po czym zatrzymują...

6550

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]