Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Notarjusz pióra

Notarjusz pióra

03.09.2012
Czyta się kilka minut
Bolesław Leśmian (1877–1937), znany ze wspaniałych baśni pisanych prozą, wierszy „W malinowym chruśniaku”, „Wysokie drzewa”, twórca wspaniałych neologizmów i nowego typu ballady – był notariuszem.
W

W 1918 r. objął urząd notariusza w Hrubieszowie, a w 1922 r. w Zamościu, choć nigdy nie lubił tego zawodu. Rozdźwięk między formalizmem notarialnym a poezją przybrał nawet formy dramatyczne, gdyż w pracy notarialnej wyręczał się dependentem, który przywłaszczywszy sobie pokaźną sumę pieniędzy, doprowadził zamojskiego rejenta do ruiny. To właśnie „notarjusz Lesman” wymyślił pseudonim literacki Janowi Brzechwie (Janowi Marianowi Lesmanowi), który był jego stryjecznym bratem.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]