Reklama

Noble 2021: znamy laureatów z chemii

Noble 2021: znamy laureatów z chemii

06.10.2021
Czyta się kilka minut
Komitet Noblowski ogłosił dzisiaj laureatów tegorocznej nagrody w dziedzinie Chemii. Otrzymali ją Benjamin List i David W.C. MacMillan za „rozwój asymetrycznej organokatalizy”.
Ogłoszenie laureatów Nagrody Nobla z chemii, Sztokholm, 6 października 2021 r. / JONATHAN NACKSTRAND/AFP/East News
Z

Związki chemiczne powstają w najróżniejszych rekcjach. Aby reakcje mogły zachodzić wydajnie, często konieczne okazuje się zastosowanie jakiegoś dodatkowego elementu. Tegoroczni laureaci opracowali zupełnie nowy mechanizm tworzenia związków chemicznych z wykorzystaniem enzymów (głównie specyficznych białek) oraz metali. List sprawdził, czy reakcja enzymatyczna wymaga całej cząsteczki, czy też może być przeprowadzana przez pojedyncze aminokwasy. W udanym doświadczeniu użył jednego z nich – proliny. MacMillan z kolei wyprodukował proste cząsteczki organiczne, które w odróżnieniu od metali mogły pracować w szerokich warunkach środowiska. Wykorzystywane przez obu badaczy molekuły działały, ponieważ posiadały atom azotu, który ma naturalne powinowactwo do potrzebnych w reakcjach elektronów.

Odkrycia te przyczyniły się do opracowania zupełnie nowej drogi katalizy, rozwijanej intensywnie od 2000 r. Z jednej strony nowo opracowywane cząsteczki naśladują enzymy. Z dużą specyficznością przeprowadzają reakcje tworzenia konkretnych asymetrycznych związków (mających się do siebie jak lustrzane odbicia dłoni). Podobnie jak one mogą działać w ciągu reakcji bez zbędnych produktów ubocznych. W odróżnieniu od metali są bardziej stabilne. Nowa metoda jest również tańsza i bezpieczniejsza dla środowiska.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]