Reklama

Nobel dla idealistów

Nobel dla idealistów

09.10.2017
Czyta się kilka minut
To dobrze, że pokojową Nagrodę Nobla przyznano Międzynarodowej Kampanii na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej (ICAN) – organizacji, która stoi za podpisanym we wrześniu przez 53 państwa członkowskie ONZ traktatem o zakazie broni jądrowej.
Ś

Śledząc poczynania Kim Dzong Una, ale i pogróżki Donalda Trumpa, łatwo się zgodzić, że „żyjemy w świecie, w którym od dawna groźba użycia broni jądrowej nie była tak duża” (z uzasadnienia werdyktu). Kto nie pamięta lęku przed wycelowanymi w jego miasto „atomówkami”, może chociaż teraz, na chwilę, zastanowi się nad kruchym pokojem na świecie.

To tyle, jeśli chodzi o praktyczne konsekwencje Nobla – nagroda dla ICAN nie zmieni tu bowiem niczego. Żadne państwo posiadające broń nuklearną – podobnie jak większość krajów europejskich, w tym Polska – nie chce przystępować do nowego traktatu. To, że od ponad 70 lat nie użyto w walce broni jądrowej, zawdzięczamy, czy się nam to podoba, czy nie, mechanizmowi wzajemnego odstraszania i zasadzie niepowiększania grona posiadaczy broni atomowej. I choć system jest „dziurawy” – prócz stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ arsenały nuklearne zbudowały od tego czasu Indie, Pakistan, Izrael i Korea Północna – pozostaje wciąż jedynym, który w ogóle działa. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Marcin Żyła jest dziennikarzem, a od stycznia 2016 r. również zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Do zespołu pisma dołączył przed ośmioma laty. Od początku europejskiego...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]