Reklama

Nixon i Machiavelli

24.02.2009
Czyta się kilka minut
Ron Howard portretuje kluczowy moment w historii telewizji, gdy polityka utrwaliła się w zbiorowej świadomości jako widowisko.
D

David Frost przeprowadził w 1977 r. serię telewizyjnych wywiadów z Richardem Nixonem. W ich trakcie skłonił byłego prezydenta USA do przyznania, że przynajmniej pośrednio jest odpowiedzialny za aferę Watergate. Amerykanie po raz pierwszy zobaczyli, jak ich były prezydent kaja się na antenie.

Peter Morgan, spec od przekuwania najnowszej historii politycznej w zajmujące pojedynki osobowości (vide "Królowa"), napisał scenariusz filmu o tym wydarzeniu (oparty zresztą na swej własnej sztuce). Projekt wyreżyserował Ron Howard, któremu tematy oparte na faktach nie są obce ("Apollo 13"). Michael Sheen (Tony Blair z "Królowej") zagrał Frosta, w Nixona zaś wcielił się Frank Langella: teatralny nestor z pierwszą wielką filmową rolą zagraną zaledwie rok temu (znakomite "Starting Out in the Evening"). Efekt jest piorunujący - film trzyma w napięciu mocniej od najnowszego...

4352

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]