Reklama

Nixon i Machiavelli

Nixon i Machiavelli

24.02.2009
Czyta się kilka minut
Ron Howard portretuje kluczowy moment w historii telewizji, gdy polityka utrwaliła się w zbiorowej świadomości jako widowisko.
D

David Frost przeprowadził w 1977 r. serię telewizyjnych wywiadów z Richardem Nixonem. W ich trakcie skłonił byłego prezydenta USA do przyznania, że przynajmniej pośrednio jest odpowiedzialny za aferę Watergate. Amerykanie po raz pierwszy zobaczyli, jak ich były prezydent kaja się na antenie.

Peter Morgan, spec od przekuwania najnowszej historii politycznej w zajmujące pojedynki osobowości (vide "Królowa"), napisał scenariusz filmu o tym wydarzeniu (oparty zresztą na swej własnej sztuce). Projekt wyreżyserował Ron Howard, któremu tematy oparte na faktach nie są obce ("Apollo 13"). Michael Sheen (Tony Blair z "Królowej") zagrał Frosta, w Nixona zaś wcielił się Frank Langella: teatralny nestor z pierwszą wielką filmową rolą zagraną zaledwie rok temu (znakomite "Starting Out in the Evening"). Efekt jest piorunujący - film trzyma w napięciu mocniej od najnowszego...

4352

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]