Niezwykła biografia Papieża

Papież przyszedł na świat w 1920 r., nie będąc jeszcze papieżem.

02.05.2011

Czyta się kilka minut

Podobno mama przyszłego Papieża powtarzała sąsiadkom, że jej syn będzie kimś wielkim. Nie myliła się! Wtedy jednak młody Lolek marzył jeszcze o karierze pilota lub piłkarza. Później, gdy dorósł, jako Karol nie przestał być Lolkiem (jeszcze później jako Papież nie przestał być Karolem). Jako młody kapłan jeździł na rowerze, pływał kajakiem i maszerował po górach. Szybko zorientował się, że to nie tylko wypoczynek, ale też duszpasterstwo. Był pierwszym papieżem, który przybył na konklawe do Watykanu - a było to w 1978 r. - mając przy sobie jedynie kieszonkowe - odpowiednik 125 franków szwajcarskich.

Kiedy przestał (choć w istocie nie przestał) być Karolem, zaczął być papieżem. To był najbardziej niezwykły pontyfikat w dziejach pontyfikatów. Był on pełen rekordów i nowości. Papież był chyba pierwszym człowiekiem, który został papieżem, i pierwszym papieżem, który nie przestał być człowiekiem. Był pierwszym Papieżem Polakiem, Papieżem-Słowianinem i pierwszym od 445 lat Papieżem nie-Włochem. Jednocześnie pierwszym papieżem, który przemawiał po polsku. Pontyfikat naszego Papieża trwał aż 26 i pół roku (choć rekord należy do św. Piotra, a drugi wynik do Piusa IX, żaden z nich nie był ani Polakiem, ani Słowianinem, ani nie przemawiał po polsku; po polsku przemawia obecny papież, jednak panuje on dopiero od sześciu lat - Jan Paweł II był więc najdłużej panującym papieżem przemawiającym po polsku).

Był pierwszym papieżem, który jadł z robotnikami obiad w zakładowej stołówce, w Watykanie zasiadł przy stole z bezdomnymi, w wielu miejscach na świecie odwiedzał ośrodki pomocy dla najuboższych. Niemal każdy z tych gestów powtarza teraz Benedykt XVI (powtarza je co prawda jako pierwszy, jednak nie będąc Polakiem i Słowianinem, choć będąc jednocześnie nie-

-Włochem).

W sumie Papież odwiedził 52 polskie miasta i gminy (najwięcej). Był pierwszym papieżem, który rewelacyjnie jeździł na nartach, lubił ciasto brzoskwiniowe i prosił, by nie mówić na niego "Wasza Świątobliwość". Pierwszym od czasów zmarłego w 1873 r. Piusa IX, który według znawców miał piękny głos. Pierwszym, który poprawnie wymawiał i śpiewał "Ite, missa est" na zakończenie Mszy. Był pierwszym papieżem czytającym bez okularów i noszącym zegarek na rękę (chodzi o oba te elementy istniejące łącznie - bez okularów czytał np. również św. Piotr, jednak prawdopodobnie nie nosił zegarka na rękę). Był wreszcie Papież pierwszym papieżem, w stosunku do którego szwajcarski dziennik "Tribune de Geneve" tuż po wyborze pokusił się o sporządzenie wykazu tych zjawisk, w których był on pierwszy.

No i doczekaliśmy się. To był najszybszy - choć dla nas jakże długi - proces beatyfikacyjny w dziejach procesów beatyfikacyjnych. Najszybszy najwolniejszy proces beatyfikacyjny. Do Watykanu zjedzie najprawdopodobniej 2 miliony pielgrzymów, w tym kilkaset tysięcy Polaków (najwięcej, więcej niż Niemców). Data 1 maja jest nieprzypadkowa, a nawet symboliczna: będzie beatyfikowany w święto pracy (sam był robotnikiem, a jako papież uczcił godność trudu fizycznego w kilku encyklikach).

Największy pomnik Papieża znajduje się obecnie przed Bazyliką Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym. Jest to jednocześnie największa świątynia w całej Polsce i 12. na całym świecie. Najbardziej oryginalny pomnik Jana Pawła II znajduje się zaś w kaplicy św. Kingi w Wieliczce.

Źródła: tygodnik "Świat i ludzie", dwutygodniki "Show" i "Tina".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru TP 19/2011