Reklama

Ładowanie...

Niezbędna rewolucja

22.04.2008
Czyta się kilka minut
Przyszłe gwiazdy świata nauki wyjeżdżają za granicę albo rezygnują z karier.
O

O założeniach reformy szkolnictwa wyższego i nauki, które przygotował zespół powołany przez minister Barbarę Kudrycką, piszę dwa dni po ich oficjalnym przedstawieniu. W ciągu tych dwóch dni przez media przetoczyła się fala świętego oburzenia ze strony prominentnych przedstawicieli środowiska akademickiego. Propozycji alternatywnych nie było poza jedną: nic nie zmieniać, dodać tylko pieniędzy. Czy zatem w ogóle potrzebujemy nowego systemu organizacji oraz finansowania nauki i szkolnictwa wyższego?

Korporacja profesorska

Patrząc z pozycji rządu, ale i państwa, odpowiedź może być tylko jedna. Dramatycznie złe statystyki (stawiające Polskę na końcu państw europejskich) dotyczące innowacyjności gospodarki i liczby patentów, słaba pozycja polskich uniwersytetów w rankingach światowych, niemoc instytucji naukowych w zderzeniu z ...

8772

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]